Mitologia Słowiańska w skrócie


Mitologia słowiańska to zbiór wierzeń dawnych Słowian, wiara słowiańska była religią politeistyczną(Słowianie wierzyli w wielu bogów) a zarazem panteistyczną(nasi przodkowie utożsamiali bogów z siłami natury).
Informacje dotyczące wiary Słowian zostały dość słabo zachowane z powodu ekspansywnego sposobu chrystianizacji Słowian przez kościół katolicki, mianowicie kościół zwalczał wszystko co związanie z kultem pogańskim. Wszystkie wzmianki dotyczące Słowian zachowały się w zapiskach Rzymskich oraz Bizantyjskich kronikarzy i misjonarzy.
Cały proces chrystianizacji nie przebiegał tak spokojnie jak np. proces chrystianizacji Skandynawii, ciągle wybuchały bunty pogańskie przeciwko władzy królewskiej i zarazem kościołowi(jedna z przyczyn walki z pogaństwem, a co za tym idzie przyczyna niszczenia kultu pogańskiego) W Polsce w 1031 nastąpił zryw pogański przeciwko kościołowi i władzy królewskiej(szczególnie na Mazowszu), dopiero w 1039 r. Książe Kazimierz zajął na nowo Wielkopolskę.
Obrzędy jak i jak i części wiary pogańskiej dotrwały do dziś praktykowane najczęściej przez ludność wiejską , pogańska Noc Kupały (przesilenie letnie) zostało przemianowane na święto Jana Chrzciciela, Dożynki (23 września) było świętem plonów, Dziady Słowiański odpowiednik chrześcijańskiego „święta zmarłych”, święto Godowe (22 Grudnia).
Wierzenia słowiańskie zakładały że człowiek jest składnikiem przyrody, wierzyli także w życie pozagrobowe, swoich Bogów utożsamiali z siłami natury, z żywiołami, w mitologii Słowiańskiej istniała również walka światła z ciemnością.
Główni Bogowie Słowiańscy
Świętowit - Zvanthevith, Sventevith - w bezpośrednim tłumaczeniu Pan Świętej Nadprzyrodzonej Mocy, uważany za boga najwyższego - pana niebios, także lasu, słońca, ognia, urodzaju i wojny. Najchętniej czczony przez Słowian Połabskich, na wyspie Rugii w świątyni Aroknie .
Swaróg - słowiański bóg nieba, słońca, ognia i kowalstwa, jego symbolem była swarzyca.

Swarożyc - słowiański bóg, być może ognia domowego, syn Swaroga.

Jaryło - męskie bóstwo młodości, wiosny, płodności i siły, Jego święto 27 kwietnia obchodzono jeszcze w połowie XIX wieku na Białorusi.

Perun – Bóg nieba, piorunów, lasu, mit mówi o odwiecznej walce Peruna z demonicznym przeciwnikiem ukrywającym się pod ziemia(żmij). Ludzi którzy zostali trafieni piorunem uważano za wybrańców boga.

Radogost, zwany inaczej Radegastem lub Redigastem – bóg Słowiański będący być może opiekunem miast i gospodarzy.

Stribog to bóg wiatru oraz bogactwa i dobrobytu. Bóstwo słoneczne i ogniowe.

Wołos - według wierzeń starożytnych Słowian, to podziemny bóg magii, przysięgi, sztuki, rzemiosła, kupców, a przede wszystkim bogactwa, strzegł pozagrobowej krainy Nawii. Według mitów często przybierał formę wilka.


Autor tekstu : Wolf
Strona wykonana przez Wolfa, kopiowanie zabronione, chyba że za zgodą autora.