Bogowie Celtów


ANGUS Z BRUGH Także OENGUS Z BRUIG Bóg młodości, syn Dagdy. Jego pocałunki zamieniają się w śpiewające ptaki, a grana przezeń muzyka przyciąga wszystkich, którzy ją usłyszą.
ARIANRHOD "Srebrne Koło," "Wielka Owocująca Matka." Jedna z Trzech Dziewic Brytanii, jej pałacem jest Caer Arianrhod, co jest celtycką nazwą Aurora Borealis.
BADB Bogini wojny. Jedna z triady bogiń wojennych znanych zbiorowo jako Morrigan. W postaci ptaka o szkarłatnym dziobie, Badb używa swojej magii, by wpływać na wyniki bitew. Badb lubi mężczyzn i można ją zobaczyć na fiordach myjącą zbroję i broń tych, którzy mają paść w bitwie.
BRIGHID także BRIGIT. Bogini uzdrowienia i rzemieślnictwa, szczególnie metalurgii. Patronka uczenia się i poezji. W Wallii jest znana jako Caridwen, posiadająca naczynie wiedzy i inspiracji. Celtowie tak ukochali Brighid, że nie mogli jej opuścić nawet po przejściu na chrześcijaństwo, więc uczynili ją chrześcijańską świętą.
CARIDWEN także HEN WEN; w Walli, BRIGHID "Białe Ziarno" "Stara Biała" Bogini zboża. Matka Taliesena, największego i najmądrzejszego spośród bardów, patrona poetów. "Biała bogini" z Roberta Gravesa. Caridwen żyje wśród gwiazd w krainie Caer Sidi. Łączy się ją z wilkami, a niektórzy twierdzą, że jej kult sięga czasów neolitycznych.
CERNUNNOS Rogaty bóg męskości. Cernunnos nosi torc (obręcz na szyi) i towarzyszą mu zawsze wąż z głową barana i jeleń. Był bardzo popularny u Celtów, druidzi zachęcali do jego kultu, zastępując nim lokalne panteony bóstw i duchów i tworząc narodową religię.
DAGDA Bóg ojciec, bóg ziemi. Dagda posiada bezdenne naczynie obfitości i rządzi porami roku za pomocą dźwięków swojej harfy. Swoim kijem może zabić dziewięciu ludzi za jednym uderzeniem, a jego cieńszym końcem może ich znów wrócić do życia. W dzień Nowego Roku Dagda kocha się z kruczą boginią Morrigan, która wtedy staje okrakiem nad rzeką, opierając stopy na obu jej brzegach.
DANU Bogini matka, aspekt Wielkiej Bogini. Kolejna z triady bogiń wojennych znanych jako Morrigan. Łączy się ją z boginią księżyca Aine z Knockaine, która chroni zbiory i bydło. Co najważniejsze, jest matką Tuatha de' Danann, plemienia bogów.
DIAN CECHT Uzdrowiciel. Podczas drugiej bitwy pod Moytura, Dian Cecht zamordował swojego syna, którego zdolności lekarskie przewyższały te jego ojca. "Sąd nad Dianem Cechtem", starożytny irlandzki traktat prawniczy, opowiada o powinnościach wobec chorych i rannych.
DIS PATER Początkowo bóg śmierci i świata podziemnego, później najważniejszy bóg Galów, którzy wierzyli, że jest on ich przodkiem.
DONN Irlandzki odpowiednik Dis Patera. Donn zsyła burze i rozbija statki, lecz także chroni zbiory i bydło.
EPONA Bogini koni. Przedstawiana jadąca na klaczy, czasem ze źrebięciem. Rzymscy legioniści, pod wrażeniem celtyckich umiejętności jeździeckich, przejęli jej kult i wprowadzili go do Rzymu.
ESUS Bóg Galów. Składane mu ludzkie ofiary wieszano i przecinano mieczem. Z niewiadomych powodów, przedstawia się go jako drwala.
GOVANNON Bóg kowali. Wyrabiana przez niego broń i zbroje są niezawodne. Jest również uzdrowicielem. Ci, którzy wezmą udział w jego uczcie i napiją się ze świętego kielicha boga, nie muszą się już bać choroby i starości.
LUG także LUGH, LLEU Bóg słońca, heros, młody, silny, złotowłosy, mistrz wszystkich sztuk i rzemiosł. Pewnego dnia przybył na dwór Dagdy i zażądał, by dopuszczono go do towarzystwa bogów. Strażnik zapytał go, co potrafi. Na wieść o każdej sztuce, którą Lug opanował, strażnik odpowiadał, że jest już wśród bogów ktoś, kto to potrafi. Lug spytał się jedne na koniec, czy jest ktoś, kto zna je wszystkie, a ponieważ takiego nie było, został wpuszczony i zdobył sobie miejsce wśród bogów, których potem poprowadził do zwycięstwa w drugiej bitwie pod Moytura. Rzymianie utożsamiali Luga z Merkurym. Był jednym z najpopularniejszych i najbardziej czczonych bogów celtyckich, a jego imię możemy odnaleźć dziś w różnych formach w nazwach wielu miast, takiech jak Lyons, Loudun, Laon, Leon, Lieden, Leignitz, Carlisle.
MACHA "Wrona." Trzecia z triady bogiń wojny, znanej jako Morrigan. Macha żywi się głowami zabitych wrogów.
MEDB "Pijana Kobieta." Bogini wojny, nie należąca do Morrigan. O ile Morrigan używają magii, Medb sama bierze broń do ręki. Biega szybciej niż najszybszy koń, jej widok oślepia wrogów. Jako sprośna dziewczyna, Medb potrzebuje trzydziestu mężczyzn dziennie, by zaspokoić swój seksualny apetyt.
MORRIGAN, Także MORRIGU MORRIGAN Bogini wojny, poprzedniczka arturiańskiej Morgan La Fey. Podobnie jak Odyn, kapryśna i wiarołomna. Wiedźma z demonicznym śmiechem, pojawia się jako groteskowa postać ludziom, którzy mają paść w bitwie. Jej imię odnosi się też do triady bogiń, o których się często mówi jako o różnych aspektach Morrigan.
NEMAIN "Panika" Bogini wojny.
NUADHU Także NUD, NODENS, LUD. "Nuadhu ze srebrnym ramieniem" Bóg uzdrowienia i wód, jego imię sugeruje znaczenia "dawca-dobrobytu" i "stwórca chmur". Podczas pierwszej bitwy pod Moytura, Nuadhu stracił ramię, a Dian Cecht zastąpił je nowym, zrobionym ze srebra. Z tego powodu Nuadhu musiał przekazać przywództwo nad Tuatha de' Dannan Lugowi. Ludzie przybywali po uzdrowienie do świątyni Nuadhu w Lydney, gdzie znaleziono małe wotywne kończyny ze srebra.
OGMIOS także OGMA "Słoneczna twarz." Bóg-heros podobnie jak Herkules, bóg elokwencji, języka, geniuszu. Przedstawiany jako stary człowiek odziany w lwią skórę. Z jego języka zwisają złote łańcuchy przyczepione do uszu jego żarliwych słuchaczy.
SUCELLUS Strażnik lasów, patron rolnictwa. Jego małżonką jest Nantosvelta, której imię wydaje się mieć związek ze strumieniami. Czasem utożsamiany z Cernunnosem i Dagdą.
TUATHA DE' DANANN Boskie plemiona i ludzie, potomkowie bogini Danu. Mistrzowie w druidyźmie i magii, Tuatha de' Danann posiadają cztery talizmany o wielkiej mocy: kamień Fal, który krzyczał pod prawowitym następcą tronu; włócznia Luga, która czyniła zwycięstwo pewnym; miecz Nuadhu, który zabija wszystkich wrogów, i zawsze pełny kociołek Dagdy, dzięki któremu żaden człowiek nie zazna głodu. Autor tekstu nieznany...
Strona wykonana przez Wolfa, kopiowanie zabronione, chyba że za zgodą autora.